domy szkieletowe

DREWMAR

Jacek Przybylski
ul. Wiślańska 8a
43-430 Skoczów

EN DE FR

Technologia - Zalety budownictwa drewnianego

 
domy drewniane szkieletowe

Drewno jest doskonałym naturalnym surowcem, który od początków dziejów umożliwiał człowiekowi przetrwanie, a także stanowił główny budulec pierwszych wznoszonych budowli. Jako surowiec naturalny posiada wyjątkowe cechy ekologiczne, stwarza zdrowy i przyjazny człowiekowi mikroklimat oraz posiada zdolności do samoregulacji wilgotności. Ponadto, stanowi materiał niezwykle wytrzymały i elastyczny, a poddany prawidłowej obróbce oraz zabezpieczony odpowiednimi preparatami staje się niepalny. Tak wiele wyjątkowych cech tego naturalnego surowca, a także postęp technologiczny, sprawia, że stanowi on niezwykle nowoczesny i podstawowy materiał budowlany w wielu regionach świata.

Niestety, technologia drewnianego budownictwa szkieletowego dotarła do Polski z wielkim opóźnieniem. Wśród naszego społeczeństwa nadal występuje generalne niezrozumienie tej technologii, duża nieufność w stosunku do niej oraz ogólna dezorientacja. To wszystko sprawia, że technologia ta jest zdecydowanie rzadziej wykorzystywana niż w innych krajach w Europie i na świecie. Niemniej jednak, sytuacja z całą pewnością się zmienia, a z roku na rok coraz większa liczba inwestorów w Polsce przekonuje się do uroków mieszkania w domach o konstrukcji drewnianej i korzyści z tego płynących

Powodów do zainwestowania w budowę drewnianych domów szkieletowych jest bardzo wiele.

Oto lista najważniejszych zalet tej technologii:


 

- Zdrowy mikroklimat – drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza wyjątkowy, przyjazny człowiekowi (niemożliwy do uzyskania w innych technologiach) mikroklimat we wnętrzu budynku.

- Energooszczędność - domy w konstrukcji szkieletu drewnianego posiadają doskonałą ochronę cieplną, konstrukcja dachu i ścian zewnętrznych w całej swojej grubości jest wypełniona izolacją cieplną. Ściany stanowią neutralną przegrodę i nie kumulują w sobie energii cieplnej z zewnątrz, ani z wewnątrz budynku. Dzięki temu, zimą ogrzewamy tylko powietrze w pomieszczeniach domu nie tracąc energii na ogrzewanie ścian ( jak w przypadku technologii murowanej). Latem z kolei gorące powietrze nie przenika do wewnątrz budynku. Właściwości te zapewniają mniejsze koszty związane z ogrzewaniem budynku.

- Krótki czas budowy – budowa domu z uprzednio przygotowanych elementów konstrukcyjnych trwa około 3-4 miesięcy. Wynika to z faktu, że jest to technologia „sucha”, w której mokre roboty murarskie ograniczają się jedynie do wykonania fundamentów (brak przerw technologicznych). Po wybudowaniu domy od razu są gotowe do zamieszkania.

- Brak sezonowości - proces budowy domu w technologii szkieletu drewnianego można prowadzić niezależnie od pory roku, także zimą. Jedynie prace ziemne wraz z wykonaniem fundamentu wymagają dodatnich temperatur.

- Mały ciężar konstrukcji - lekka konstrukcja szkieletowa domu drewnianego ogranicza wielkość fundamentów, a tym samym ich koszt, redukując koszty całej inwestycji. Dzięki temu, budowa domu sprawdza się także w trudnych warunkach gruntowych i hydrologicznych np. na terenach szkód górniczych.

- Niewielka grubość ścian zewnętrznych – wypełnienie konstrukcji izolacją cieplną ogranicza grubość ścian zewnętrznych, pozwalając zwiększyć powierzchnię użytkową budynku o około 10% w porównaniu do budynku murowanego o tych samych wymiarach zewnętrznych.

- Łatwość przebudowy i modernizacji – lekka konstrukcja umożliwia łatwą i szybką przebudowę, rozbudowę czy modernizację budynku.

- Trwałość i wytrzymałość konstrukcji - Użyte do budowy szkieletu drewno konstrukcyjne jest niezwykle wytrzymałe i elastyczne, a poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej zyskuje dobrą odporność ogniową i długo opiera się procesom starzenia. Wbrew obiegowej opinii solidnie wybudowane w tej technologii budynki są odporne na silne obciążenia zmienne tj.: wichury, huragany oraz trwałe w użytkowaniu.

- Izolacyjność akustyczna – ściany posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną.

DREWMAR Jacek Przybylski
ul. Wiślańska 8a, 43-430 Skoczów
tel. 604 949 398
e-mail: biuro@domy-drewmar.pl

Domy drewniane Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Bielsko